Kvinneuniversitetet i Norden, Campus Nesna-Arrangerer nasjonal konferanse om vold mot kvinner 27.august 2026.

https://forms.cloud.microsoft/pages/responsepage.aspx?id=ZHNVIZg_nk6JsJb84LWiwPTsxPArqHxAm0YXxtpAG-9UN0ZUR1BQTEdaOFlJVzFIMENMSDJQNFBKQi4u&route=shorturl
Bjørn Erik Thon, Likestillings- og diskrimineringsombud i Norge, holder innlegg på Nesna-konferanse 27. august. Foto: Javad Parsa/NTB

Likestillings- og diskrimineringsombudet samarbeider med Kvinneuniversitetet i Norden om en konferanse på campus Nesna 27. august.

Likestillings- og diskrimineringsombud Bjørn Erik Thon skal snakke om hvordan lovverket kan forebygge vold mot kvinner, og han vil særlig gå inn på hvordan samtykkeloven kan bidra i denne sammenhengen, skriver arrangørene i ei pressemelding.

Faglige innlegg

Programmet ser ellers slik ut:

  • Leder i Partnerdrapskommisjonen, professor Lena Bendiksen fra UIT, vil orientere om hvordan denne kommisjonen arbeider med forebygging.
  • Sametingsrådsmedlem Ann-Elise Finbog har stor kunnskap om vold i nære relasjoner i samiske samfunn og hva som kan gjøres for å forebygge.
  • Det vil bli samtale og bokbad med forfatter Rakel Løvrød. Hun stiller spørsmålet om hva vi kan lære av legesaka på Frosta og hvordan vi kan unngå at systematiske overgrep kan skje igjen.
  • Rektor ved UiO, Ragnhild Hennum, vil snakke om en verden i endring og hvordan vi kan jobbe for å forsvare kvinners liv og helse.

Paneldebatt

Etter de faglige innledningene vil det bli en paneldebatt med nasjonale politikere. Mona Nilsen (Ap) fra Helse- og sosialkomiteen på Stortinget, Hilde Grande (Frp) fra finanskomiteen, Bent-Joacim Bentzen (Sp) fra Justiskomiteen, med flere, vil delta.

Paneldebatten vil bli ledet av journalist, forfatter og kåsør, Tor Martin Leines Nordaas.

Arna Meisfjord i Kvinneuniversitet i Norden har arrangert flere konferanser på Campus Nesna. Her fra paneldebatt i fjor høst, hvor tema var forebygging av vold og voldtekt av kvinner. Foto: Mariann Vatne

Bakgrunnen

Arrangørene skriver at bakgrunnen for konferansen på Nesna er de viktige offentlige utredningene som de siste årene har dokumentert omfanget av vold mot kvinner. Det gjelder NOU 2020:17, som har fått tittelen «Varslede drap», og det gjelder NOU 2024:4, «Voldtekt – et uløst samfunnsproblem».

I gjennomsnitt blir åtte kvinner i Norge hvert år drept av sine partnere. Om lag hver femte kvinne blir utsatt for voldtekt og det er en økende tendens, særlig for unge jenter. De samfunnsmessige kostnadene er store og forebygging kan redde liv og redusere fysisk og psykisk helseskade, heter det i pressemeldinga.

Oppdatering

Målgruppa for konferansen er lærere i skole og barnehage, helsepersonell, tilsatte i krisesentre, øvrige kommunetilsatte og politikere på lokalt, regionalt og nasjonalt nivå, opplyser Arna Meisfjord, som er prosjektansvarlig for arrangementet.

– Konferansen er gratis, så jeg håper spesielt kommunene på Helgeland vil se at dette er et rimelig tiltak for oppdatering av fagpersonale i offentlig sektor, som står i førstelinjetjeneste for å drive forebygging av alle typer vold og overgrep, sier Meisfjord i pressemeldinga.

Konferansen er støttet av Bufdir (Barne- ungdoms- og familiedirektoratet).

Også i fjor høst sto Kvinneuniversitet i Norden bak en nasjonal konferanse om forebygging av vold og voldtekt av kvinner på Campus Nesna: